Jak může umělá inteligence v budoucnu pomoci s léčbou neplodnosti?
Přední česko-slovenský embryolog Daniel Hlinka zakládá vlastní IVF kliniku. Pod značkou Clayo Clinic od dubna v prostorách na pražském Smíchově poskytuje kvalitní služby v oblasti reprodukční medicíny. Pod jednou střechou tak zúročí zkušenosti ze své téměř čtyřicetileté praxe i vlastní automatizovaný systém CATI (Cognitive Automation of Time-lapse Images) založený na umělé inteligenci.
Kvalitní péči dostanou na nové klinice pacientky díky zkušenému týmu, který pracuje s nejmodernějšími technologiemi. Do procesu umělého oplodnění na Clayo Clinic zapojí i umělou inteligenci CATI. „CATI je jedním z prvních systémů na světě a prvním v České republice, který sbírá a automaticky vyhodnocuje veškerá data sesbíraná u embrya i pacientky během léčby neplodnosti. Díky tomu dokáže vyhodnotit, jaká metoda léčby je pro danou pacientku nejvhodnější a jaké šance na otěhotnění žena má,” popsal revoluční systém jeho autor MVDr. Daniel Hlinka, PhD.
Neinvazivní metoda diagnostiky
Umělá inteligence sleduje a posuzuje jak embryo, tak pacientku. „Zohledňuje například vitalitu a genetickou konstituci embrya, stejně jako věk matky, její anamnézu nebo reakci na léčbu,” doplnil Daniel Hlinka. Jedinečnost CATI spočívá také v tom, že se jedná o zcela neinvazivní metodu. „CATI neinvazivně doplňuje preimplantační-genetické testy. Zvyšuje tak pravděpodobnost úspěšného početí a naopak snižuje riziko spontánního potratu a možnost narození postiženého dítěte,” doplnil Daniel Hlinka.
Certifikace by měla být hotová v první polovině příštího roku, hned poté začne klinika CATI naplno využívat. Už nyní Daniel Hlinka na Clayo Clinic navazuje na své zkušenosti v oblasti umělého oplodnění, které sahají až do roku 1993, kdy se mu jako prvnímu v Česku i na Slovensku podařilo úspěšně oplodnit ženské vajíčko metodou ICSI. Po letech spolupráce s velkými reprodukčními klinikami a předními odborníky včetně otce umělého oplodnění prof. Ladislava Pilky v roce 2009 spoluzaložil kliniku Prague Fertility Centre, kde do klinické praxe jako první v České republice uvedl technologii embryo monitoringu (time-lapse system). „Využívání moderních metod je v oblasti umělého oplodnění naprosto klíčové. Jen díky tomu můžeme pacientkám přinášet stále nové možnosti léčby neplodnosti a plnit jejich sny o mateřství a rodině,” řekl majitel kliniky a embryolog Daniel Hlinka.
Moderní technologie i rodinná atmosféra
Právě na pokrokových a inovativních metodách Daniel Hlinka na nové klinice staví. Kromě time-lapse systému, kdy embryolog i pacientka může sledovat vývoj jednotlivých embryí, Clayo Clinic využívá také technologii OptimICSI k určení správného okamžiku oplodnění zralého vajíčka, která je určená především pro ženy vyššího věku (tzv. poor responders), laserem asistovanou selekci nemotilních spermií LAISS nebo metody pokročilého výběru spermií.
V přístupu k pacientkám i dárkyním Daniel Hlinka a personál kliniky čerpá z vlastních zkušeností. „Sami jsme si s manželkou procesem umělého oplodnění prošli, proto dobře víme, jak náročný proces to pro pacientky a jejich blízké může být. Snažíme se jim proto nabídnout veškerý komfort a přistupujeme k nim přátelsky a citlivě. Po celou dobu léčby je jim k dispozici zkušená koordinátorka, na kterou se mohou obrátit s jakýmkoliv dotazem,” vyzdvihl Daniel Hlinka.